Kontakt:
Dorota Stefaniak
tel. 506 535 797


  
Strona głównaZapraszamy do JarosławcaKontaktGaleria zdjęćMapa
Jarosławiec (kaszb. Jôròsławc, niem. Jershöft) – miejscowość w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino na Wybrzeżu Słowińskim.

Jarosławiec jest osadą rybacką i rekreacyjno-wypoczynkową położoną na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na wschodnim krańcu Zatoki Pomorskiej, na Przylądku Jarosławieckim. Leży między miejscowościami Wicko Morskie i Darłowo (11 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 203, która łączy Koszalin i Darłowo z Ustką), na zachód od jeziora Wicko.

Historia
Jarosławiec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1459 r., był on wówczas częścią darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich. Z danych z 1648 r. wynika, że mieszkało w nim wówczas czterech kmieci, siedmiu zagrodników z rodzinami oraz siedemnastu parobków.

Miejscowość była pierwotnie rybacką osadą, której mieszkańcy trudnili się także zbieraniem bursztynu. Od XIX w. następował powolny rozwój funkcji turystycznych - już przed I wojną światową wypoczywali tu przedstawiciele niemieckich środowisk artystycznych. W latach 1920-1932 wakacje spędzał we wsi malarz ekspresjonistyczny Karl Schmidt-Rottluff. W 1945 r. miejscowość została włączona do Polski.

Latarnia morska w JarosławcuTurystyka
Miejscowość otaczają sosnowe lasy (m.in. sosna czarna). Wybrzeże stanowią kamieniste i piaszczyste plaże, przy dochodzących do 45 m klifach, ciągnących się przez około 2 km. Przeważa roślinność wydmowa (m.in. mikołajek nadmorski).

W Jarosławcu znajduje się latarnia morska z 1829 r. (przebudowana w 1902 r.) o wysokości 33,3 m. Jej światło można dostrzec z odległości 24 mil morskich.

Można również skorzystać z rejsu łodzią z niewielkiego nabrzeża portowego.

Niedaleko miejscowości znajdują się również jeziora takie jak: Kopań i Wicko. Jezioro Kopań jest dostępne dla turystów od strony miejscowości Wicie, jednak trzeba z plaży Wicia iść 6 km plażą.

We wsi znajduje się kościół.

Aquapark
5 lipca 2008 r. przy sanatorium Panorama Morska otwarto Aquapark o powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 1500 m². Kompleks znajduje się pod gołym niebem i czynny jest od maja do września. Składają się na niego trzy zbiorniki:
  • basen ze sztuczna falą,
  • basen rekreacyjny,
  • basen wielofunkcyjny.
Basen ze sztuczną falą osiąga głębokość od 0 do 1,60 m, natomiast powierzchnia lustra wody wynosi ok. 770 m². Basen z rwącą rzeką ma długość 55 m, a głębokość 1,25 m. W centrum kompleksu znajduje się basen wielofunkcyjny, którego głębokość opada od 1,20 do 1,35 m.

Transport
W Jarosławcu znajduje się przystanek autobusowy PKS skąd odjeżdżają autobusy m.in. do: Darłowa, Łeby, Sławna, Słupska, Rusinowa i Ustki.

Okoliczne miejscowości
Okoliczne miejscowości to Wicie, Rusinowo, Darłowo, Cisowo, Kowalewice, Łącko, Ustka, Sulimice, Darłówko, Kopań, Palczewice, Zaleskie i Pieńkowo.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Jarosławiec_(województwo_zachodniopomorskie)

Domki  |  Jarosławiec  |  Kontakt  |  Galeria  |  Mapa

@ by Abakus 2009-2010 :: Wszelkie prawa zastrzeżone ::